توسعه وب

تفاوت وایت لیبل و پلتفرم

تفاوت وایت لیبل و پلتفرم در دنیای امروز، وسعت پیشرفت اینترنت به حدی بوده که بستر تجارت های بسیاری.کسب و کار مرتبط تکنولوژی،سایت فروش آنلاین را نام برد

از جمله کسب و کار های مرتبط با این تکنولوژی، می توان سایت های خدمات یا فروش آنلاین را نام برد. یکی از حوزه های کسب و کار های آنلاین، سایت های سیستم رزرواسیون هستند. در این جا ارتباط این سایت ها با مفهوم وایت لیبل و پلتفرم توضیح خواهیم داد. همچنین تفاوت وایت لیبل و پلتفرم را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.


پلتفرم چیست؟

احتمالا اصطلاحاتی چون کسب و کارهای پلتفرمی را شنیده اید. پلتفرم یک واژه انگلیسی بوده و در لغت به معنای سکو است. امروزه کسب و کار های زیادی، از مدل کسب و کار های پلتفرمی هستند. اگر کسب و کارهای پلتفرمی را با توجه به معنی لغوی آن شرح دهیم، باید چنین بگوییم : پلتفرم ها، سکوهایی هستند که فرصتی برای بهتر دیده شدن در اختیار کسب و کار ها و افراد قرار می دهند.

پلتفرم چیست

ویژگی های پلتفرم

پلتفرم و وایت لیبل تفاوت هایی با هم دارند. در ادامه پیش از بررسی تفاوت وایت لیبل و پلتفرم، نکاتی در خصوص پلتفرم را مطرح می کنیم.

 • پلتفرم، نوعی کسب و کار است.
 • همچنین از طریق تعامل، ارزش آفرینی می کند.
 • بخش مهمی از نقش پلتفرم، تعیین زیر ساخت مناسب برای به وجود آمدن این تعاملات و چارچوب های حاکم بر آن ها است.
 • پلتفرم، این تعامل را میان تولید کنندگان و تامین کنندگان اصلی با مصرف کنندگان نهایی ایجاد می نماید.

همان طور که به نظر می رسد، اصلی ترین نقش پلتفرم، ایجاد یک رابطه میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان است. این تعامل را می توان جایگزینی برای تولید و عرضه محصولات و خدمات دانست. وجود این تعامل، اصلی ترین تفاوت وایت لیبل و پلتفرم است.


وایت لیبل چیست؟

وایت لیبل به نوعی یک قالب ساده و آماده از پلتفرم است. زمینه اصلی وایت لیبل را در حوزه گردشگری و سایت های رزرواسیون می توان دانست. همانطور که می دانید در این گونه سایت ها، امکان خرید و رزرو آنلاین برای کاربران وجود دارد.

بنابراین می توان از وایت لیبل به عنوان یک نمایندگی فروش نام برد. به شکلی که کاربران در سایت، با نام و نشان آژانس مسافرتی مد نظرشان، خرید خود را انجام می دهند. پس از خرید، منافع حاصل از آن در وایت لیبل، میان دو شرکت تقسیم می شود. برای توضیح شفاف تر لازم است بگوییم، در وایت لیبل، شما فروشنده اختصاصی خدمات شرکتی خاص می شوید.

وایت لیبل و پلتفرم

تفاوت وایت لیبل و پلتفرم

1.پلتفرم ها بر خلاف وایت لیبل ها منعطف هستند

وایت لیبل برای شرکت هایی چون شرکت های گردشگری که به طور همزمان چندین خدمت را ارائه می کنند، مناسب نیست. چرا که اینگونه شرکت ها به شکل همزمان خدماتی چون ارئه بلیط های مختلف، تور و هتل را در اختیار کاربران خود می گذارند. از طرفی شرکت های فعال در حوزه گردشگری، استفاده از پلتفرم های سیستم رزرواسیون آنلاین را مناسب تر می دانند. چرا که همان طور که گفته شد، پلتفرم ها انعطاف بالایی داشته و می توانند نیاز های سایت هایی تخصصی چون سایت های گردشگری را بر طرف نمایند.

از جمله خدماتی که ارائه آن ها برای سایت های گردشگری حیاتی است، می توان به ارائه لیستی از هتل ها، تور ها، پرواز ها و بلیط قطار و اتوبوس ها اشاره کرد. به این ترتیب که این گونه سایت ها، برای ارائه خدمات خود، از سایر سایت های مرتبط استفاده کرده و سودی حاصل از کمیسیون به دست می آورند. این مورد تفاوت وایت لیبل و پلتفرم را در ادامه، کامل تر توضیح می دهیم.

تفاوت وایت لیبل و پلتفرم

2.قدرت ضبط اطلاعات مشتریان

وایت لیبل ها، مشتریان آژانس های گردشگری را از آن ها می گیرند. یکی دیگر از مواردی که به عنوان تفاوت وایت لیبل و پلتفرم عنوان می شود، قدرت ضبط اطلاعات مشتریان است. وایت لیبل ها، تمامی اطلاعات تماس کاربران از جمله آدرس ایمیل و شماره تماس را در اختیار تامین کننده اصلی می گذارند. این احتمال وجود دارد که بعد از مدتی، مخاطبان به جای شرکت های گردشگری، تامین کننده های اصلی خدمات را برای خرید هایشان انتخاب کنند.

این در حالی است که پلتفرم ها تحت هیچ شرایطی، اطلاعات کاربران را در اختیار تامین کنندگان خدمات سایت های گردشگری نمی گذارند. در پلتفرم ها، تمامی اطلاعات کاربران، برای سایت های گردشگری حفظ می شود. این امر به بقای این سایت ها کمک کرده و نه تنها از مشتریانشان نمی کاهد، بلکه قدرتشان را نیز بیشتر می کند.

3.وایت لیبل ساده تر است

یکی از نکاتی که تفاوت وایت لیبل و پلتفرم بوده و در عین حال یک مزیت محسوب می شود، امکان پیاده سازی آسان وایت لیبل است. پیاده سازی وایت لیبل به تخصص یا دانش خاصی نیاز ندارد و به سرعت اجرا می گردد. به این ترتیب، نرم افزار آژانس های مسافرتی، بدون نیاز به نیروی انسانی و خارج از زمان اداری می توانند همچنان فروش داشته باشند. بنابراین آژانس های مسافرتی محدود نبوده و در هر ساعتی از شبانه روز می توانند به فروش خدمات خود ادمه داده و کسب درآمد کنند.

وایت لیبل ساده تر است

4.وایت لیبل هزینه پایین تری دارد

به طور معمول، وایت لیبل نسبت به وب سرویس ها هزینه لایسنس کمتری دارد. این مورد تفاوت وایت لیبل و پلتفرم که مطرح می شود، در خصوص هزینه های مالی است. با پیاده سازی وایت لیبل، آژانس های مسافرتی، هزینه های مادی پایینی را متحمل می شوند. به این ترتیب با کمترین هزینه مالی، انرژی و زمانی می توانند به یک آژانس مسافرتی آنلاین تبدیل شوند.


نتیجه گیری
با توجه به موارد بیان شده در خصوص تفاوت وایت لیبل و پلتفرم، هرکدام موافقان و مخالفان خود را دارند. موافقان وایت لیبل از هزینه پایین تر و امکان اجرای ساده آن حمایت می کنند. در مقابل، موافقان پلتفرم از انعطاف بالا و سریس های امنیتی و مزایای آن برای شرکت های گردشگری سخن می گویند. به شما پیشنهاد می کنیم که پیش از آغاز کسب و کار آنلاین خود و صرف هر گونه هزینه ای با مشاوران متخصص مشورت نمایید. تفاوت وایت لیبل و پلتفرم ها زیاد بوده و بهتر است شما با در نظر گرفتن تمام موارد، سرویس ارئه دهنده خدمات خود را انتخاب نمایید.


سوالات متداول

 1. اصلی ترین تفاوت پلتفرم و وایت لیبل چیست ؟

  اصلی ترین نقش پلتفرم، ایجاد یک رابطه میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان است. این تعامل را می توان جایگزینی برای تولید و عرضه محصولات و خدمات دانست. وجود این تعامل، اصلی ترین تفاوت وایت لیبل و پلتفرم است.

 2. پیاده سازی وایت لیبل آسان تر است یا پلتفرم ؟

  از مهم ترین تفاوت های پلتفرم و وایت لیبل در پیاده سازی آن هاست.پیاده سازی وایت لیبل به تخصص یا دانش خاصی نیاز ندارد و به سرعت اجرا می گردد.

 3. هزینه های وایت لیبل چیست؟

  وایت لیبل نسبت به وب سرویس ها هزینه لایسنس کمتری دارد. این مورد تفاوت وایت لیبل و پلتفرم که مطرح می شود، در خصوص هزینه های مالی است

5/5 - (1 امتیاز)
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *