گردشگری آنلاین

آشنایی با انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما

سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما شامل نرم افزار های جهانی، آنلاین، لوکال می شوند

همه می دانیم که تکنولوژی برای آسایش بیشتر ما به وجود آمده و پیشرفتی غیر قابل کنترل دارد. یکی از حوزه هایی که به واسطه فناوری های جدید، از خدمات بسیاری بهره مند شده، گردشگری است. انواع سیستم های رزرواسین بلیط هواپیما، به ما کمک بسیاری در برنامه ریزی و مدیریت سفر ها می کنند. بیایید ببینیم که اصلا این سیستم های رزرواسیون دقیقا چه هستند و از کجا می آیند؟ با ما همراه باشید تا انواع سیستم رزرواسیون بلیط هواپیما را بشناسید.

در حالت کلی، می توان گفت که سیستم رزرواسیون، در 3 دسته قرار می گیرند.

 • GDS
 • CRS
 • ORS
   در ادامه به معرفی و توضیح هرکدام از آن ها می پردازیم.
global distribution systems

GDS چیست؟

که مخفف global distribution systems بوده و معنای آن، سیستم های توزیع جهانی است. سیستم های توزیع جهانی عبارت هستند از:

 • Amadeus
 • Galileo
 • Sabre
 • Worldspan
 • Sirena-Travel
سیستم آمادئوس

سیستم آمادئوس

سیستم توضیع جهانی فعال در کشور ما، متعلق به یک شرکت اروپایی به نام وب سرویس آمادئوس است. این شرکت طی قرارداری، همکاری خود را با شرکت هواپیمایی ملی ایران آغاز کرد. گستردگی این سیستم به حدی افزایش یافته که اکنون بیش از 60000 دفتر فروش بلیط هواپیما در سراسر جهان، از خدمات آن بهره می برند.

این مجموعه در ابتدای تاسیس شرکت، تنها خدمات مرتبط با وب سرویس بلیط هواپیما را ارائه می داد. در حالی که امروزه در سراسر جهان، تمام امکانات گردشگری که با سیستم رزرواسیون سر و کار دارند را هندل می کند. از رزرو هتل گرفته تا رزرو کشتی و و حتی بیمه نامه مسافرتی، همه سیستم های رزرواسیون را پوشش می دهد. با این حال به دلیل محدودیت های کشور ما، کاربرد آن در ایران، تنها بر روی انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما، متمرکز است.


CRS چیست؟

این عبارت مخفف computer reservation systems or central reservation systems بوده و معنای آن، سیستم های رزرواسیون کامپیوتری است. در ادامه آشنایی با انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما، به تشریح آن ها می پردازیم. سیستم های رزرواسیون کامپیوتری، شامل سیستم های گابریل، سپهر و مقیم می شوند.

سیستم های رزرواسیون کامپیوتری

سیستم گابریل

این سیستم از حدود 20 سال پیش، مورد استفاده شرکت هما قرار گرفت. هرچند که در ابتدا، از آن به عنوان هاست (یا اجاره ای) بهره برده شد اما به مرور زمان، استفاده از وب سرویس گابریل گسترش پیدا کرد. تاجایی که سایر خطوط هواپیمایی نیز، امکان دسترسی به آن را پیدا کردند.

ویژگی های سیستم گابریل چیست؟

 1. علاوه بر دسترسی همه ایرلاین ها به آن، برنامه زمانی کاملی از اطلاعات خطوط هواپیمایی دارد.
 2. دارای امکانات اشتراک گذاری کد است.
 3. امکان اتصال با سیستم توزیع جهانی (GDS) را دارد.
 4. به سیستم انتخاب صندلی در زمان رزرو بلیط هواپیما، متصل است.
ویژگی های سیستم گابریل

سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما سپهر

سپهر سیستم، تنها یکی از انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما نیست. این سیستم در زمینه ارائه انواع نرم افزار های رزرواسیون حوزه گردشگری نیز فعالیت می کند. نرم افزار های رزرواسیون پرواز، هتل، خدمات گردشگری، نرم افزار های فرودگاهی، تنها بخشی از فعالیت های وب سرویس سپهر سیستم را تشکیل می دهند هدف نهایی این سیستم، ارائه نرم افزاری جامع و یکپارچه در همه حوزه های صنعت توریسم و گردشگری است. از این رو در حال حاضر، 200 مجموعه توریستی در سراسر کشور از خدمات سیستم سپهر، بهره می برند.

ویژگی های نرم افزار رزرواسیون پرواز های داخلی سپهر سیستم

ارائه چندین نرم افزار در زمینه های مختلف با ویژگی های منحصر به فرد، یکی از ویژگی های این نرم افزار رزرواسیون است. در ادامه، این ویژگی ها را مشخص می کنیم.

 • نرم افزار فروش آنلاین بلیط هواپیما جهت ارائه به آژانس های هواپیمایی زیر مجموعه
 • ارائه نرم افزار خرید و فروش بلیط های شناور هتل، تور و پرواز های سیستمی، به صورت رایگان
 • امکان اتصال به شبکه شتاب بانکی جهت فروش آنلاین
 • ارائه تمامی امکانات مورد نیاز برای چارتر کنندگان پرواز ها
سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما

سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما مقیم

سیستم رزرواسیو ن مقیم نیز یکی دیگر از انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما و حوزه های وابسته آن است. این مجموعه در زمینه برنامه نویسی، تولید و فروش انواع سیستم های رزرواسیون آژانس های مسافرتی و مالی فعالیت می کند.در حال حاضر، بیش از 140 آژانس های هواپیمایی از نرم افزار های مختلف حوزه گردشگری آن استفاده می کنند. هرچند که حوزه تخصصی این سیستم رزرواسیون، صنعت توریسم است اما در سایر زمینه ها نیز پروژه های اختصاصی را اجرا می کند.

سیستم های رزرو پرواز، هتل و تور، پر کاربرد ترین سیستم های رزرواسیون در حوزه خدمات گردشگری شناخته می شوند. در رزرواسیون مقیم، این سیستم به دو بخش اجرایی مالی و فروش تقسیم می شود. همچنین ارتباط آن به شکل لوکال و آنلاین، پیاده سازی می گردد. در ادامه این دو بخش را توضیح می دهیم.

 رزرواسیون بلیط هواپیما

بخش لوکال

این سیستم به وسیله نسخه ویندوز در شبکه های داخلی، قابل نصب است. از این رو، محبوبیت بیشتری در میان چارتر کننده های بزرگ و آژانس های مسافرتی دارد. سرویس لوکال مقیم سیستم، شامل رزرو پرواز، هتل، تور، انبار بلیت و مدیریت بلیت الکترونیک می شود.بدون شک، یکی از دلایل کاربر پسند بودن این سیستم، طراحی ساده آن شمرده می شود. همچنین به وسیله آن، امکان خرید و فروش انواع بلیط ها به صورت شناور و سهمیه ای وجود دارد. گارانتی چارتر پرواز و هتل ها نیز یکی دیگر از قابلیت های سیستم لوکال رزرواسیون مقیم است.

بخش آنلاین

علارقم سادگی هایی که کار با سیستم لوکال را محبوب کرده، امکان رزرواسیون آنلاین را پوشش نمی دهد. با این حال به وسیله اپلیکیشن های آنلاین، امکان رزرو پرواز، هتل و تور در هر لحظه ای وجود دارد. گردشگران جهت پرداخت آنلاین می توانند به شکل اعتباری یا پرداخت از طریق کارت بانکی، بلیط خود را رزرو کنند.


ORS

online or webbase reservation systems یکی دیگر از انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما است. همانطور که نام آن مشخص می کند، ORS سیستم رزرواسیون بلیط هواپیما آنلاین است. خطوط هواپیمایی داخلی زیادی از این سیستم رزرواسیون بهره برده و از خدمات آن استفاده می کنند.


سخن آخر

می خواهیم در نهایت به جمع بندی مطالب عنوان شده بپردازیم. همانطور که گفتیم، انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما، شامل نرم افزار های جهانی، آنلاین، لوکال می شوند. هرچند که محدودیت های اعمال شده بر کشور، امکان استفاده همه جانبه از خدمات این سیستم ها را سلب می کند. با این حال، نیاز به نگرانی برای رزرو بلیط در حوزه مختلف گردشگری نیست.


سوالات متداول

 1. انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما چیست ؟

  GDS
  CRS
  ORS

 2. انواع سیستم های رزرواسیون کامپیوتری چیست ؟

  سیستم های رزرواسیون کامپیوتری، شامل سیستم های گابریل، سپهر و مقیم می شوند.

 3. ویژگی های سیستم گابریل چیست؟

  علاوه بر دسترسی همه ایرلاین ها به آن، برنامه زمانی کاملی از اطلاعات خطوط هواپیمایی دارد.
  دارای امکانات اشتراک گذاری کد است.
  امکان اتصال با سیستم توزیع جهانی (GDS) را دارد.
  به سیستم انتخاب صندلی در زمان رزرو بلیط هواپیما، متصل است.

4/5 - (1 امتیاز)
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *