وب سرویس پرواز

توسعه و پیشرفت تکنولوژی در حوزه های مختلف سبب شده است که کلیه فعالیت ها در زمان بسیار سریع تری انجام شود که این ویژگی بسیاری از مشکلات زمانی افراد جامعه امروز را برطرف می کند. در حوزه گردشگری نیز با ارائه وب سرویس پرواز و وب سرویس پرواز خارجی به مشتریان بسیاری از عملیات مورد نیاز سفر، اعم از رزرو هتل ، رزرو و صدور بلیط توسط خود مشتری و با سرعت بسیار بالاتری انجام می شود.

به کمک این سرویس افراد می توانند اطلاعات مربوط به انواع سفر، مانند؛ سفرهای داخلی، سفرهای خارجی و حتی سفرهای چارتری را به صورت کاملاً آنلاین و لحظه به لحظه در اختیار داشته باشند. با توجه به خدمات و امکانات گسترده ای که این سرویس ارائه می دهد، وجود آن به یکی از فاکتور های مهم برای هر آژانس مسافربری تبدیل شده است. در همین راستا در این مقاله به بررسی بیشتر انواع وب سرویس پرواز و بررسی هریک از آنها پرداخته ایم.


آشنایی با وب سرویس های پرواز

امروزه با توجه به تغییراتی که در زمینه فروش و ارائه خدمات گردشگری به مشتریان به وجود آمده است، کلیه شرکت ها و سازمان ها فعال در این حوزه، مانند؛ هتلداران، ارائه دهندگان انواع تورها، ایرلاین ها، شرکت های اجاره دهنده اتومبیل، خطوط ریلی، خطوط دریایی و… بر آن شدند تا با استفاده از تکنیک ها و فرایند هایی به سیستم جهانی متصل شوند تا بتوانند با رقبای خود به رقابت بپردازند.یکی از بهترین سرویس هایی که می تواند به فعالان این حوزه کمک کنند، وب سرویس اطلاعات پرواز می باشد. این سرویس برای کاربران این امکان را فراهم می کند تا بتوانند اطلاعات لازم در خصوص پرواز های گوناگون را در در قالب یک فرمت واحد مشاهده نمایند.

خدمات وب سرویس پرواز

استفاده از این سرویس به کاربران در ردیابی و انتخاب بهترین پرواز در زمان مناسب و همچنین کنترل و مدیریت عملیات رزرو، خرید و صدور بلیط را نیز فراهم می کند.علاوه بر این از دیگر خدماتی که یک وب سرویس پرواز ارائه می دهد، در دسترس بودن همیشگی طیف گسترده ای از اطلاعات پرواز می باشد، که این اطلاعات شامل، مکان مبدا، مقصد، طول مدت توقف، تاریخ اعزام می شود. وب سرویس های پروازی در نقش یک پل ارتباطی در بین بخش های مختلف صنعت گردشگری عمل می کنند و کلیه اطلاعات مورد نیاز مشتری را در همان لحظه ارائه خواهند نمود.

وب سرویس های پرواز برای فراهم کردن امکان فروش آنلاین پروازها، داده هایی مانند، میزان ظرفیت، تاریخ پرواز، هزینه و… را بین 2 سیستم نرم افزاری و یا وب سایت منتقل می کنند.وب سرویس های پروار بستری را برای مشاهده تمام اطلاعات پرواز، مانند مبدا، مقصد، تاریخ و… را برای مشتریان فراهم می کنند و آنها به راحتی می توانند به صورت بیست و چهار ساعته پرواز ها مشاهده و گزینه مورد نظر خود را رزرو نمایند. وب سرویس پروازها، انواع گوناگونی دارند که در ادامه به بررسی آنها پرداخته ایم.


مهم ترین ویژگی های وب سرویس پرواز چیست ؟

اگر بخواهیم چند مورد از مهمترین ویژگی های وب سرویس پرواز را بیان کنیم، می توانی به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ردیابی کردن پرواز های ایرلاین های گوناگون
  • امکان دسترسی مشتریان به بروزترین و جدیدترین اطلاعات پروازی سراسر دنیا
  • رزرو و خرید بلیط هواپیما
  • قرار دادن اطلاعات پرواز بر روی وب سایت و امکان رزرو و خرید بلیط پرواز مورد نظر توسط خود مشتری

آشنایی با وب سرویس پرواز های داخلی

همانطور که گفتیم وب سرویس پروازی انواع گوناگونی دارد که یکی از آنها وب سرویس پروازهای داخلی می باشد. وجود این سرویس در بیشتر شرکت ها و سایت های گردشگری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. آژانس های مسافرتی برای پیشرفت و حضور در عرصه رقابت حتما باید از این سرویس برخوردار باشند.امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و سریع تر شدن انجام فرایند ها، بیشتر مسافران برای دریافت خدمات گردشگری دیگر وقت و حوصله کافی برای رفتن به آژانس های مسافرتی را ندادن و ترجیح می دهند به صورت آنلاین اقدام به رزرو و خرید بلیط نمایند.وب سرویس پروازهای داخلی، همانطور که از عنوانش مشخص است تنها لیست پرواز های داخلی را برای مشتریان به معرض نمایش قرار می دهد. این سرویس به دلیل دارا بودن سرورهای انتقال داده قدرتمند، عملیات مورد نظر را با سرعت بسیار بالایی انجام می دهند.


وب سرویس پروازهای داخلی چه امکاناتی دارد؟

یک وب سرویس پرواز داخلی برای مشتریان خود اشتراک ماهانه در نظر می گیرند و مشتریان به راحتی می توانند اشتراک خود را درخواست و ثبت نمایند. این سرویس به کاربران اجازه توسعه بانک های اطلاعاتی را می دهد. از مهمترین امکانات وب سرویس های پروازهای داخلی عدم محدودیت در خصوص استفاده از زبان های گوناگون می باشد، چرا که این سرویس بر روی پروتکل http اجرا می شود.


وب سرویس های پرواز های خارجی

در خصوص وب سرویس پرواز خارجی، بحث های سیستمی و چارتری مطرح می باشد. پرواز های سیستمی قابلیت دریافت وب سرویس را به چند طریق گوناگون دارند. در زمینه پرواز های خارجی، سیستم آمادئوس بزرگترین و معتبرترین منبعی می باشد که افراد می توانند از آن پرواز دریافت کنند. در حال حاضر در ایران، ایرلاین های قطر، امارات و ترکیش در حال استفاده از این سیستم می باشند. به راحتی نمی توان وب سرویس آمادئوس را دریافت کرد، بلکه برای دریافت آن در وهله اول نیاز به ارتباط برقرار کردن با ایرلاین های داخلی می باشد.

وب سرویس پرواز

وب سرویس های پرواز های چارتری

پرواز های چارتری در مقایسه با پروازهای داخلی و خارجی سهم از بازار بیشتری را به خود اختصاص داده اند. در حال حاضر سرویس دهنده های مقیم، سپهر و راویس تنها سرویس های فعال در کشور می باشند که به ارائه خدمات در خصوص پرواز های چارتری می پردازند.سرویس های مقیم و سپهر بیشتر از سرویس نوع سوم مورد استفاده قرار می گیرند.از این رو اگر قصد دارید که به پرواز های چارتری دسترسی داشته باشید در ابتدا نیاز است که با یک شرکت مقیم قرارداد بسته و وب سرویس آن را دریافت نمایید.

نحوه عملکرد وب سرویس های پرواز های چارتری به گونه ای می باشد که برای قرارداد بستن با سایت های فروش، هیچ محدودیتی نخواهید داشت و برای دریافت سرویس هم هزینه ای پرداخت نخواهید کرد. اما برای رزرو نیاز به پرداخت هزینه دارید.علاوه بر این برای خرید و فروش بلیط حتما باید به سرویس مقیم مراجعه کنید اما اگر قصد استرداد آن را داشته باشید، باید به آژانس مربوطه که کد آن توسط سرویس مقیم به شما ارائه می شود، مراجعه نمایید.تفاوت سرویس مقیم سرویس سپهر در تعداد آژانس و هزینه می باشد، به طور کلی تعداد آژانس ها و هزینه سرویس مقیم گرانتر از سرویس سپهر می باشد.

مهمترین دلیل برای تفاوت قیمت سرویس مقیم و سپهر این است که سرویس مقسیم نیاز به تهیه سرور دارد و برای وب سرویس سپهر نیازی به این کار نمی باشد.سرویس سوم، سرویس راویس می باشد که ساختاری شبیه به ساختار سرویس مقیم دارد ولی تفاوت آن در مراجعه به تک تک آژانس ها در خصوص انجام هماهنگی ها برای فروش می باشد.

وب سرویس پرواز

شرایط خرید اقساطی
خدمات مشابه
وب سرویس آمادئوس
وب سرویس پرتو
وب سرویس ماهان
وب سرویس گابریل
سایر خدمات