به نظر شما مهمترین عوامل کلیدی موفقیت سایت چیست؟ ایده خوب؟ زیبایی؟ مطالب مفید؟ بازدیکنندگاه فراوان؟ طراحی سایت آژانس مسافرتی؟ نظرات مختلفی وجود دارد حتی بعضی جواب این سوال را وابسته به نوع فعالیت آن می دانند.

بهترین راه برای پاسخ به این سوال استفاده از تجربیات موسسان موفق ترین وب سایت ها در اینترنت می باشد. اکنون خلاصه ای ار عوامل موفقیت یک وب سایت رایتان بازگو می کنیم.

 

۱. طراحی شیک و جذاب

طراحی گرافیکی زیبا در جذب مخاطب تاثیر بسزایی دارد اما به تنهایی کافی نیست، یک سایت با گرافیک زیبا که از نظر محتوایی ضعیف باشد برای کاربران جذاب نیست.

۲. کاربران فعال

باید تمام تلاش خود را برای جذب کاربران تازه و مهم تر از آن حفظ کاربران قبلی قرار دهید. تمام فعالیت های شما بر روی سایتتان مثل ارتقا کیفیت، تنوع خدمات و زیبایی برای رضایت کاربران است. پس اگر کاربری وجود نداشته باشد کم کم فعالیت های یک سایت به پایان می رسد.

۳. بودجه و درآمد سایت

راه اندازی یک سایت هزینه اندکی دارد، شما نیاز به یک دامین، هاست، CMS و قالب سایت دارید. به نظر ساده می آید اما اگر توجیه اقتصادی نداشته باشد بعد از مدتی انگیزه برای بروز نگه داشتن سایت کاهش می یابد.

۴. بازاریابی و رتبه در موتورهای جستجو

در پایگاه های اینترنتی و خصوصا موتورهای جستجو تبلیغ کنید. راه رایگان نمایش وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو رعایت نکاتی ست که سازندگان موتورهای جستجو منتشر کرده اند. مهمترین موتور جستجو گوگل است که 70 درصد سهم بازار را در اختیار دارد.

حتی اگر شما بسیار معروف باشید ولی برنامه مدونی برای تبلیغ و بازاریابی در اینترنت نداشته باشید، ناشناخته خواهید ماند.

۵. محتوای خواندنی و رایگان

 

تحقیقات اخیر درمورد استقبال گسترده از سایت ها به دلیل کنجکاوی کاربران است. کاربران می خواهند بدانند امروز چه اتفاقاتی افتاده است، به همین دلیل با وجود میلیون ها سایت دو گروه از سایت ها بازدیدکنندگان بسیاری دارد: رسانه هی اجتماعی و موتورهای جستجو. برای داشتن یک سایت موفق همیشه مطالب تازه ای در اختیار کاربران قرار دهید.

محتوای خواندنی و رایگان مختص خبرگزاری ها و سایت های مقاله ای نیست، هر سایتی باید مطالبی در زمینه فعالیتش منتشر کند. مثلا یک آژانس می تواند در رابطه با جاذبه های گردشگری هر کشوری مطالبی را در سایت خود قرار دهد که این کار موجب افزایش فروش و کاربران خواهد شد. محتوای رایگان نظیر آهنربایی کار می کند که کاربران بی حصوله و کنجکاو را به خود جذب می کند.

۶. نرم افزار کارآمد

یک نرم افزار برای مدیریت محتوا و اطلاعات سایت یکی دیگر از عوامل موفقیت یک سایت است. یک نافزار مدیریت محتوای کارآمد باید به گونه ای باشد تا در دنیای اینترنت بتواند همچنان باقی بماند یعنی همه نیازهای یک سایت را پوشش دهد و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد.

اگر از یک نرم افزار مدیریت محتوای open source رایگان و پیشرفته با یک قالب بسیار زیبا برای سایت خود استفاده نمودید، همه چیز عالی به نظر می رسد اما آیا هنگامی که بخواهید تغییر در سایتتان دهید، میتواند براحتی اینکار را انجام دهید؟ آیا همه صاحبان سایت برنامه نویسی می دانند؟ آیا دسترسی به یک برنامه نویس مسلط راحت است؟ آیا این نرم افزار تمام نیاز های شما را برآورده خواهد کرد؟ اینگونه سوالات را در ابتدا و قبل از طراحی سایتتان بپرسید و پاسخ آن را بدانید.

سیتی نت با داشتن سابقه طولانی و درخشان آماده طراحی سایت به خصوص طراحی سایت آژانس مسافرتی می باشد.

۷. مهمترین عامل موفقیت: مدیر خوب!

 

اغلب اینگونه تصور می شود که یک وب سایت خوب بدلیل اطلاعات و سیستم نرم افزاری آن است که موفق شده است اما مهمترین عامل، نیروس انسانی است.

بدون داشتن نیروی انسانی خوب نمی توان با تکیه بر مطالب و نرم افزار سایت موفقی داشت. طبق تحقیقات مهمترین عامل موفقیت یک سایت، عملکرد مدیر سایت است. اهمیت مدیر سایت بگونه ای است که یک مدیر خوب می تواند عیوب نرم افزاری سایتش را با هوشمندی و کوشش بخوبی پوشش دهد. نمی توان در ابتدا از یک وب سایت انتظار محتوای کامل و نرم افزاری بی نقص داشت اما با تلاش مدیر سایت رسیدن به موفقیت دور از انتظار نیست.