تمرکز بر روی این موضوع از این جهت لازم و ضروری است که می تواند مبنای حرفه و کسب و کار قرار گیرد و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت را شامل شود.

از این جهت قبل از انتخاب سایت حتما به چند نکته باید توجه نمود :

  • دامنه نباید توسط شخص دیگری رزرو شده باشد

هر دامنه تنها می تواند به نام یک شخص ثبت گردد و این مدت از حداقل 1 سال تا 5 سال نیز متغییر است، لذا در دسترس بودن و یا نبودن (Available) آن را می توانید از سایت هایی نظیر domaintyper.com و ud.com  بررسی نمائید.

 

  • دامنه باید کوتاه باشد

بر اساس قانون انتخاب نام دامنه نمی تواند بیشتر از 67 کاراکتر انتخاب گردد، با این حال تحقیقات نشان می دهد کاربران نمی توانند بیشتر از 12 کارکتر را در ذهن بسپارند.

 

  • دامنه باید قابل درک و فهم از سوی مشتری باشد

انتخاب نام دامنه میتواند در به خاطر ماندن نام در ذهن مشتری تاثیر مستقیم داشته باشد. همچنین این نام باید با موضوع کاری شما مرتبط باشد. در صورتی که این موضوع را در انتخاب نام دامنه رعایت کنید گام موثری در به خاطر سپردن سایت (کسب و کار ) شما در ذهن مشتری صورت پذیرفته است.

 

  • از کلمات سخت انگلیسی استفاده نگردد

برخی کلمات انگلیسی وجود دارند که نوشتن آن برای یک فرد انگلیسی زبان هم سخت است! پیچیده و سخت بودن نام سایت دلیلی بر حرفه ای بودن کسب و کار شما نقش ایفا نمی کند.

 

  • در صورت امکان دامنه شامل کلمات مخفف نباشد

برخی حروف نظیر j و c و l و i و o و q هستند که با کارکترها و کلمات دیگر اشتباه گرفته می‌شوند. مثلاً c با عدد ۳۰ و j با g و q با g و o با صفر و i بزرگ با l کوچک اشتباه گرفته می‌شوند.لذا جدایی از بحث نوشتن در مورد خواندن نیز به این نکته توجه فرمائید.

10 نکته مهم در انتخاب نام یک وبسایت

————————————- 10 نکته مهم در انتخاب نام یک وبسایت ————————————-

  • ترجیحا از انتخاب نام دامنه با کارکترهای فارسی خودداری کنید

انتخاب نام با کارکترهای فارسی از یک جهت مفید است که راحت به ذهن سپرده می شود ولی این نکته را باید مد نظر قرار داد که نوشتن نام فارسی در url مشکل ساز خواهد بود و بعضی از سایت ها سرویس دادن به کارکتر های غیر انگلیسی را پشتیبانی نمیکنند.

  • از اعداد در دامنه استفاده نکنید

از نوشتن اعداد و حروف غیر ضروری در وبسایت اجتناب کنید. این موضوع باعث خواهد شد کاربر وبسایت شما را جدی نگیرد. نظیر ” bia2business.com “ . شما هیچ سایت معتبر و رسمی را نخواهید یافت که از اعداد در سایت خود استفاده کرده باشد.

 

  • از نوشتن دامنه های فینگیلیش پرهیز کنید

نوشتن دامنه های فینگیلیش از یک جهت باعث محدود کردن دامنه جغرافیای کار شما می کند از سمت دیگر باعث غیر رسمی شدن کسب و کار ( وبسایت ) شما میگردد.

 

  • ترجیحا از ” دش ” ، ” – ” در دامنه استفاده نکنید

تا آن جا که می توانید از کاراکتر ( – ) دش یا dash در نام دامنه خود استفاده نکنید ، استفاده از پسوند های دیگر بهتر از استفاده از نام دامنه ای است که با پسوند com ثبت شده است و در آن از دش بهره برده شده است

مانند: website.ir به جای web-site.com . این موضوع بر سرعت خواندن نام دامنه نیز تاثیر گذار خواهد بود.

 

  • پسوند مرتبط با موضوع کاری خود را انتخاب کنید

سعی کنید برای سایت خود پسوندی را انتخاب کنید که با موضوع سایت شما مرتبط باشد؛ مثلاً برای کارهای تجاری از پسوند com استفاده کنید. برای کارهای شبکه از پسوندnet  ، اگر سازمان هستید از پسوند org را و اگر سایتی فقط ویژه کاربران ایرانی هستید ir را انتخاب کنید.

————————————- 10 نکته مهم در انتخاب نام یک وبسایت ————————————-