همان‌طوری که استفاده از برنامه‌های موبایلی همچنان رشد می‌کند و مرور اینترنت در حال رکود است، شرکت‌های بیشتری در حال توسعه‌ی برنامه‌های موبایلی هستند، با این حال، طراحی صفحات وبِ مناسب گوشی‌های هوشمند نیز گزینه‌ی مناسبی است.

چند تفاوت مهم بین برنامه‌های موبایلی و وب سایت‌ها وجود دارد. برنامه‌های موبایلی به صورت آف-لاین نیز در دسترس هستند، تعاملی‌تر هستند و می‌توانند از امکانات گوشی هوشمند مثل سرویس موقعیت‌یاب و دوربین استفاده کنند. در عوض سایت‌های اینترنتی به اتصال اینترنتی نیاز دارند ولی نگهداری و بروزرسانی آنها ساده‌تر است.

افرادی که دارای گوشی هوشمند هستند بیشتر از 2.5 ساعت در برنامه‌های موبایلی وقت صرف می‌کنند در صورتیکه برای سایت‌های اینترنتی کمتر از نیم ساعت وقت صرف می‌گذارند.

برنامه‌ها کاربردی‌تر هستند ولی هزینه توسعه‌شان می‌تواند یک مانع باشد.

همچنین مردم علاقه دارند فقط از برنامه‌های مورد علاقه خود استفاده کنند و 97% وقت خود را صرف 10 برنامه می‌کنند. از اینرو خطرناک است که هزاران دلار صرف برنامه‌هایی شود که هرگز از آنها استفاده نمی‌شود.

با توجه به بودجه‌ی شما، انتخاب شروع به توسعه یک وب سایت ریسپانیسو می‌تواند انتخاب بهتری از توسعه یک برنامه باشد. با این حال، اگر شما می‌خواهید از مزایای گوشی هوشمند مانند سرویس موقعیت‌یاب، دوربین، پرداخت درون برنامه‌ای و … استفاده کنید یا ایده‌ای برای یک برنامه محبوب بالقوه که می‌تواند خدمات شرکت شما را نشان دهد، ممکن است ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد.

به صورت میانگین :

مدت زمانی که صرف توسعه یک برنامه ساده می‌شود در حدود 300 ساعت است.

برای یک برنامه نسبتا پیچیده بین 300 تا 900 ساعت باید وقت صرف کرد.

برای یک برنامه پیچیده بیشتر از 900 ساعت باید وقت گذاشت.

ضمنا وقتی در حال برنامه‌ریزی برای بودجه‌ی برنامه هستید توسعه در دو پلتفرم مختلف (اندروید و آی‌اواس) را هم در نظر داشته باشید.

و البته این ریال است که بابت تمام این زمان‌ها هزینه می‌شود.

از دیگر مواردی که می‌توانند در هزینه‌ها تاثیر گذار باشند:

برنامه‌های موبایلی سریع تر از وب‌سایت‌های ریسپانسیو هستند، برنامه‌های موبایلی نیاز به اَپ‌استور دارند ولی وب‌سایت‌های ریسپانسیو نیاز به اَپ‌استور ندارند. نیاز به تایید برنامه‌های موبایلی اجباری است ولی چنین چیزی در وب‌سایت‌های ریسپانسیو وجود ندارد. فرآیند آپدیت وب‌سایت‌های ریسپانسیو به سرعت انجام می‌شود ولی رفع مشکل و قراردادن یک نسخه جدید در اَپ‌استور اصولا نیاز به تایید و … دارد و زمان‌بر است